Language: Polish/Polski

 • Maciej Swoboda: Wywiad z firmą WPDESK

  WordCamp Lodz 2019Speaker: Maciej Swoboda

  February 25, 2020 — Wywiad ze sponsorem – firmą WP DESK.

 • Dagmara Pakulska: Wywiad z Dagmarą Pakulską

  WordCamp Lodz 2019Speaker: Dagmara Pakulska

  February 25, 2020 — Wywiad z Dagmarą Pakulską, która poprowadziła warsztaty podczas Contributor Day.

 • Piotr Szarmach: Development motywów WP z wykorzystaniem webpack, gulp, sass, yeoman – automatyzacja zadań

  WordCamp Poznań 2018Speaker: Piotr Szarmach

  September 27, 2018 — Dowiemy się, jak usprawnić tworzenie WordPressowych motywów z wykorzystaniem popularnych frontendowych narzędzi, takich jak webpack, gulp, sass czy też generatory yeoman. Poruszymy też kwestię hierarchii plików, budowania assetów, a także przedstawimy wzorce i metodologie które warto według mnie wykorzystywać przy projektowaniu i wdrażaniu motywów.

 • Łukasz Wilczak: Pobawmy się z WordPressem – kto wygra Mistrzostwa Świata 2018?

  WordCamp Poznań 2018Speaker: Łukasz Wilczak

  September 27, 2018 — Własne typy postów, własne pola, niewielka ilość kodu PHP i pomysł – to przepis na nieszablonowe zastosowanie WordPressa. Na przykładzie gry społecznościowej o tematyce zakładów sportowych zobaczymy, jak można zmapować standardowe funkcjonalności WordPressa i zbudować taką aplikację. Ponadto zaproszeni zostaniemy do zabawy – wytypuj zwycięzców rywalizacji o mistrzostwa świata w piłce nożnej i zostań najlepszym graczem spośród uczestników WordCampa.

  Presentation Slides »

 • Tomasz Lach: Jak nie wiadomo o co chodzi… czyli jak wyceniać projekty i zlecenia

  WordCamp Poznań 2018Speaker: Tomasz Lach

  September 27, 2018 — Tomek od niemal 15 lat wycenia projekty. Zaczynał jako freelancer pracujący we własnej sypialni, obecnie jest szefem kilkunastoosobowej firmy. Przez te lata popełnił mnóstwo błędów, kilka rzeczy wyszło całkiem nieźle. Bazując na tych doświadczeniach pokaże jak wyceniać swoją pracę, jakie pułapki kryją się w tym procesie, jaki klient jest tym idealnym, a także udowodni, że nie ma czegoś takiego jak psucie rynku. Pokaże też ile tak na prawdę może zarabiać freelancer czy software house działający w pełnym stereotypów świecie WordPressa.

 • Marcin Pietrzak: Obrazki – typy, optymalizacja, metody

  WordCamp Poznań 2018Speaker: Marcin Pietrzak

  September 25, 2018 — W trakcie tej prezentacji usłyszymy o obrazkach, o ich typach i różnicach między nimi. O zaletach i wadach każdego z typów plików. O tym jak je optymalizować i jakich używać do tego narzędzi.

  Presentation Slides »

 • Nowoczesny development. Jak zwiększyliśmy efektywność zespołu programistycznego

  WordCamp Poznań 2018Speaker: Przemysław Hernik

  September 25, 2018 — Praca w rozwijającym się i zwiększającym liczebnie zespole developerów przynosi coraz to nowe wyzwania. W prezentacji zobaczymy, z jakimi problemami się borykaliśmy, a także jakie rozwiązania pozwoliły w znacznej mierze zautomatyzować proces budowania witryn i aplikacji opartych na WordPressie. Poznamy konkretne przykłady rozwiązań technicznych, które w znaczący sposób zwiększyły produktywność zespołu.

  Przemek opowie o tym, jakie reguły współpracy w zespole i współpracy z freelancerami przyniosły mu najlepsze rezultaty. Niezależnie od tego czy jesteś freelancerem czy zarządzasz pracą dziesięcioosobowego zespołu, warto odpowiedzieć sobie na ten sam zestaw pytań: Jak sprawnie zorganizować prace programistyczne i je zautomatyzować? Jak bezboleśnie wprowadzać nowe osoby do pracy przy projekcie? Czy procedury są potrzebne? Jak przy tym wszystkim pisać kod zgodny z dobrymi praktykami i standardami WordPress?

  Presentation Slides »

 • Sebastian Kurzynowski: Standardy WordPressa z CodeSniffer

  WordCamp Poznań 2018Speaker: Sebastian Kurzynowski

  September 24, 2018 — Jak podnieść jakość pisanego kodu i przestrzegać standardów WordPressa, używając statycznych analizatorów kodu.

  Presentation Slides »

 • Izabela Mrochen: Dostępne i użyteczne strony na WordPressie. Dobre praktyki w zapobieganiu wykluczeniu cyfrowemu i sp

  WordCamp Poznań 2018Speaker: Izabela Mrochen

  September 24, 2018 — Na przestrzeni ostatnich lat proces globalizacji zmusza właścicieli sklepów, biur podróży, instytucji szkoleniowych, itp. do udostępniania swoich usług w Internecie. Mimo iż szybko rozwijające się nowe technologie umożliwiają tworzenie serwisów internetowych, nie każdy użytkownik Internetu może dotrzeć do potrzebnej informacji gdyż są grupy, które nadal napotykają bariery w cyberprzestrzeni.

  Dlatego na przełomie XX i XXI wieku, Konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium) oraz Parlament Unii Europejskiej podkreśliły potrzebę ujednolicenia i ustandaryzowania serwisów, portali i stron internetowych w taki sposób, aby każda grupa użytkowników mogła swobodnie dotrzeć do potrzebnej informacji. Dzięki wdrożeniu wytycznych dla dostępności treści internetowych 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines – WCAG 2.0), dostęp do obrazów, infografiki, wykresów, zawartości multimedialnej jest możliwy dla osób marginalizowanych. Przede wszystkim osoby starsze czy osoby z niepełnosprawnościami są wykluczone cyfrowo, gdyż mają kłopot z odczytaniem czy wysłuchaniem treści zarówno tekstowej jak i nietekstowej.

  W efekcie projektanci stron, redaktorzy, tłumacze czy dziennikarze odpowiedzialni za treści, powinni realizować odpowiednią strategię budowania stron internetowych dla wszystkich, aby przedstawiane informacje były dostępne, zrozumiałe i możliwe do odczytania szczególnie przez osoby korzystające z czytników ekranu czy z dysfunkcją słuchu.

  W wirtualnym społeczeństwie multimodalna komunikacja powinna przebiegać szybko, bez ograniczeń i barier. W czasie wystąpienia autorka odniesie się do zasad dostępności treści zawartych na stronach internetowych wskazując na sposoby wdrożenia zasad WCAG 2.0 (2.1) aby każdy użytkownik Internetu, w szczególności stron zbudowanych na WordPressie, miał możliwość eksploracji zawartości i odkrywania wiedzy bez poczucia wykluczenia cyfrowego.