Speakers: Maciej Swoboda

 • Maciej Swoboda: Wywiad z firmą WPDESK

  WordCamp Lodz 2019Speaker: Maciej Swoboda

  February 25, 2020 — Wywiad ze sponsorem – firmą WP DESK.

 • Maciej Swoboda: WordPress Love

  WordCamp Poznań 2018Speaker: Maciej Swoboda

  August 21, 2018 — Dzielenie się swoją wiedzą, umiejętnościami i wspieranie rozwoju jest tym, co napędza WordPressa i naszą rosnącą społeczność.

  Podzielę się z Wami moją osobistą historią związaną z WordPressem. W WordPressie zakochałem się w 2006 roku i już wtedy wiedziałem, że zmieni on moje życie. Nie wiedziałem jednak jak bardzo. Na początku byłem tylko użytkownikiem, korzystałem z WordPressa, darmowych wtyczek i motywów, ale nie myślałem, żeby dać coś w zamian.

  Wszystko zmieniło się w 2014 roku, gdy po raz pierwszy wziąłem udział w WordCampie i Contributor Day w Warszawie. Od tamtej pory aktywnie uczestniczę w życiu społeczności, organizuję lub występuję na spotkaniach wordpressowych. Prowadzę również firmę opartą w 100% na WordPressie, w której każdy z członków naszej drużyny poświęca co najmniej godzinę tygodniowo na wspieranie społeczności – to nasz projekt Godzina dla WP #godzinadlawp.

  Kocham WordPressa, dlatego gdy ktoś mówi o kontrybuowaniu, nie myślę, czy to się będzie opłacało, albo co mogę z tego mieć dla siebie – myślę, kiedy mogę zacząć i jak mogę pomóc 🙂

  Presentation Slides »

 • Maciej Swoboda: Customizing WooCommerce Themes for Beginners

  WordCamp Santander 2017Speaker: Maciej Swoboda

  November 22, 2017 — As a founder and moderator of a WooCommerce PL Facebook group I often see questions about customizing WooCommerce themes, texts or simple functions. I think that when you are a beginner developer or a shop owner who wants to make some simple adjustments you do not get a WooCommerce Themes 101.

  CSS, text tweaks, filters hooks. These are the most common things and usually they sound very complex when you do not know what they are or how to use them.

  One of the most common answer to changing some texts in WooCommerce is to customize the translation files. But this is not a good solution and only for a short term – when the translation is updated you lose your customizations.

  Let me introduce how to deal with these situations by showing you simple hacks that can be done to WooCommerce.

  I will cover:
  – Child theme concept,
  – CSS tweaks,
  – Text tweaks,
  – WooCommerce templates,
  – WooCommerce filters and hooks.

  After this workshop you will be able to make these customizations on your own and you will do it the right way.

  The talk is intended for beginner developers and shop owners who want to start working with WooCommerce themes.

 • Maciej Swoboda: Jak zbudować biznes oparty na WordPressie – historia WP Desk

  WordCamp Lublin 2017Speaker: Maciej Swoboda

  September 8, 2017 — Dawno, dawno temu, czyli w 2015 roku na WordUpie w Lublinie Szymon Skulimowski zadał Maćkowi pytanie, czy na wtyczkach do WooCommerce da się zarobić. Wtedy Maciej, zgodnie z prawdą odpowiedział, że WP Desk to na razie tylko hobby.

  Od tamtej pory zmieniło się właściwie wszystko. W trakcie prelekcji Maciek opowie o tym jak zbudował stabilną firmę opartą w 100% na WordPressie, której 100% przychodów pochodzi ze sprzedaży wtyczek. Ale nie będzie to autopromocja. Wręcz przeciwnie. Dowiemy się, jak stworzyć biznes od zera bez budżetu marketingowego, jak zbudować zespół i zacząć zarabiać. Maciek opowie o tym, co się w WP Desku sprawdziło i gdzie popełniono największe błędy. Wisienką na torcie będzie opowieść o wyjściu poza granice Polski, z którym związane były ogromne nadzieje, a na razie okazało się to największym wyzwaniem.

  Presentation Slides »

 • Maciej Swoboda: How To Create a Full Featured Demo Site For Your Plugins Or Themes

  WordCamp Barcelona 2016Speaker: Maciej Swoboda

  June 13, 2017 — If you are a plugin or theme developer you probably get many requests for a live demo. I would like to show you how you can create a full featured demo site for your clients based on WordPress Multisite, Gravity Forms and a bit of custom coding. It is easy and can be achieved in a few hours at most. I will show how to setup a demo site with WordPress Multisite, then create a form for the user to register. After the user registers he is automatically logged in to his own site that has been preset with some defaults. It is fully personalized for him and he can do anything there to test your plugins and themes. Frontend and backend. He also gets a nice welcome screen and an option to quickly contact you with any questions. After 24 hours his demo is deleted and he gets a follow up e-mail encouraging to buy your products. Disclaimer: I was inspired by a blog post by John Turner who covered the topic, however I went further and made the whole concept better.

 • Maciej Swoboda: Współpraca z klientem korporacyjnym

  WordCamp Gdynia 2016Speaker: Maciej Swoboda

  September 30, 2016 — Sara Rosso na WordCampie 2014 w Warszawie nakreśliła największe wyzwania dla agencji zajmujących się WordPressem w najbliższych 10 latach – praca z klientami korporacyjnymi. Mieliśmy okazję pracować z dużą firmą, która bardzo dynamicznie rozwija się na rynku globalnym. Stworzyliśmy wtyczkę do WooCommerce dla InPost na 4 rynki: Polskę, Włochy, Francję i Kanadę. Opowiem o tym jak pracowaliśmy z klientem, jak wyglądał proces pozyskania projektu (i ile trwał), jak wyglądała analiza (tak, są projekty, w których robi się analizę), development, testy, wdrożenie i publikacja wtyczki w repozytorium WP.

 • Maciej Swoboda: Working with an enterprise client – a case study of creating a WooCommerce plugin for 4 markets

  WordCamp Frankfurt 2016Speaker: Maciej Swoboda

  September 8, 2016 — In the next 10 years one of the main challenges for WordPress Agencies will be to learn how to work with enterprise clients (Sara Rosso, WordCamp Warsaw 2014). We have a chance to work for one – a rising star in global e-commerce market InPost – and would like to share our story of how to manage a project and client of this size.
  InPost – a rising star of the e-commerce industry

  I would like to begin by telling a few words about the client and his business. InPost is a Polish Post contender and a very innovative company that let’s e-shops to send products via parcel lockers. InPost is expanding very rapidly around the world and is winning more and more clients. [You might not be familiar with the service yet, so I am giving you the link: http://www.easypack24.eu/%5D

  How to start to start working with an enterprise client and analyze his needs

  I would like to show how it is to begin the work even before the actual work – I would like to begin with explaining how to win the client and prepare a great offer for the client. Then I would like to proceed with showing how to talk to the client and analyze his needs based on the brief we got.

  The need

  Then I will show the actual need of the client (developing a WooCommerce shipping plugin), our approach to the need and how to start working on a project intended for 4 different markets on 3 continents and with a slightly different feature sets.

  Organizing the team, development environment and tests

  I will show how we built and managed a team for the project, how we setup the development environment and completed the tests with 4 different client teams – a different team for each country.

  Releasing and distributing the plugin

  I will talk about marketing the plugin, show the ups and downs of distributing the plugin in the WordPress.org plugins directory. And of course how the client and our marketing team handled the marketing.

  Results

  Here I will talk about the consequences for our client, the statistics of the plugin and how it affected the lives of shop owners that decided to use the plugin and started sending products with InPost.

 • Maciej Swoboda: Czy mozna zbudowac duzy sklep na WooCommerce?

  WordCamp Krakow 2015Speaker: Maciej Swoboda

  January 7, 2016 — To pytanie pojawiało się na każdym WordUpie, na którym miałem prelekcję o WooCommerce. Czas rozwiać te wątpliwości. Zmierzę się tym samym z mitem mówiącym: WooCommerce tak, ale tylko dla małych sklepów.

  Najpierw wytłumaczę co rozumiem pod pojęciem „dużego sklepu”. Czy duży sklep to duża liczba produktów, klientów czy może zamówień? A może duży sklep to duży ruch na stronie i obciążenie dla serwera?

  Prześledzę wyzwania, z jakimi należy się zmierzyć podczas optymalizacji dużego sklepu WooCommerce. Pokażę również, jak obsługiwać sklep WooCommerce z punktu widzenia admina i na co zwracać szczególną uwagę: jak obsłużyć dużą liczbę zamówień i nie zginąć w gąszczu liczb w raportach.

  Na końcu odpowiem na pytanie, czy sklep WooCommerce może być z powodzeniem użytkowany bez dodatkowych integracji z zewnętrznymi systemami do wspomagania sprzedaży i obsługi magazynu lub jakie są alternatywy, żeby je zastąpić.

  Presentation Slides »